فروشگاه اینترنتی بورس فرش | مجموعه ای از بهترین ها

در مجموعه بورس فرش خرید آنلاین فرشی با کیفیت بالا و تضمین پایین ترین قیمت که توسط بهترین تولید کنندگان فرش ماشینی ایران بافته شده است را تجربه خواهید کرد . هدف ما ایجاد شرایطی مناسب است که در آن بازدید کنندگان ، خریداران و علاقه مندان فرش ماشینی بتوانند در کمترین زمان و با کمترین هزینه ممکن فرش دلخواه  و متناسب با سلیقه خود را انتخاب کنند؛ از طرفی تولید کنندگان نیز بتوانند بصورت مستقیم با مصرف کنندگان در ارتباط بوده و با ارائه محصول در فضایی کاملا رقابتی، از بازگشت سرمایه خود در کمترین زمان ممکن مطمئن باشند. با بورس فرش به بالاترین سطح تنوع محصولات دسترسی مستقیم خواهید داشت و نمایشگاه فرشی به وسعت پایتخت فرش ایران را در رایانه و یا تلفن همراه خود خواهید داشت.تمامی تلاش و اهداف مجموعه بورس فرش ، بر از بین بردن مواردی شامل : واسطه گری ، قیمتهای کاذب، محدودیت در تنوع محصول، پراکندگی و دور از دسترس بودن نمایشگاه ها، ترافیک، جای پارک، زمان کم و عدم دسترسی به اندازه فرش دلخواهتان می باشد .ما بزرگترین نمایشگاه فرش کشور را برای شما فراهم آورده ایم تا با خیالی آسوده و انتخابی هوشمندانه از خرید خود لذت ببرید.هدف نهایی ما ایجاد یک فضای کسب و کار با در نظر گرفتن منافع تمامی ذی نفعان است.تاریخچه فرش ماشینی در ایران :

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در کشورمان نشان می‎دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ نخستین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین‎های مخمل بافی ژاکارد و با الیاف مصنوعی براق، پرز نسبتاً کوتاه، وزن سبک، بافته و روانه بازار گردید. همزمان با آن عده‎ای از تجار، فرش‎هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب‎تر از کشور بلژیک وارد بازار ایران نمودند و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند.

 با استقبال نسبتاًمطلوبی که مردم از فرش ماشینی به عمل آوردند صاحبان گروه صنعتی بهشهر (خاندان لاجوردی) که از کارخانه‎داران و سرمایه‎گذاران خوشنام کشور بودند، اقدام به تاسیس شرکت بزرگی به نام شرکت صنایع کاشان (فرش راوند) نمودندکه فعالیت آن در زمینه تولیدات مواد مرتبط با فرش و همچنین خود فرش ماشینی بود و اولین محصول آن در سال ۱۳۵۳ به بازار عرضه شد. این محصول با نمونه‎های قبلی کاملاً متفاوت و شباهت‎های زیادی به فرش دستباف داشت که به خصوص نوع پشمی آن فوق‎العاده مورد اقبال عمومی قرارگرفت. متعاقب آن شرکت‎های دیگری از جمله شرکت شهباف که بعدها به فرش گیلان تغییر نام داد و همچنین شرکت‎های فرش پارس و مولن روژ (نقش ایران) و فرش اکباتان تاسیس و به رقابت پرداختند. 

در سال ۵۷ تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دست‎اندرکاران صنعت فرش ماشینی و همچنین پاره‎ای از کارخانه‎داران که تا آن زمان در رشته‎های دیگر نساجی فعال بودند به فکر ایجاد واحدهای جدید فرش ماشینی افتادند و کارخانجاتی از قبیل قالی سلیمان، فرش مشهد، فرش شیراز (دناژ)، فرش مازندران، فرش باستان و ستاره کویر و تعدادی دیگر در گوشه و کنار کشور و با ماشین‎های مربوط به آن زمان مثل وندویلald۶۱ و al۱ و textima شروع به کار نمودند و از همین جا سیر تحول فرش ماشینی در بخش خصوصی آغاز شد. با انتقال تدریجی متخصصان شاغل درکارخانه‎های بزرگ به کارخانه‎های نوپا رقابت جدیدی در زمینه تولید فرش ماشینی در میان واحدهای بخش خصوصی در گرفت. ولی تحول اساسی در صنعت فرش ماشینی در کشور از سال ۶۵ شروع شد که این سیر تحول موجب ایجاد بیش از ۱۰۰۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده فرش گردید که در حال حاضر مشغول رقابتند.

چگونگی تولید فرش ماشینی :

مود اوليه مصرفي در فرش ماشینی:  

بطورکلی در تهیه و بافت فرش سه نوع الیاف مورد استفاده قرار می گیرد: نخ پرز، نخ تار و نخ پود. هر یک از این سه دسته الیاف دارای جنس متفاوتی هستند؛ چرا که کاربری هر کدام از آنها در بافت فرش متفاوت می باشد. برای آگاهی بیشتر شما مخاطب گرامی مطالبی به اختصار در این خصوص ارائه می گردد. 


نخ پرز يا رنگ:  

نخ پرز یا رنگ همان الیافی است که جزء اصلی فرش را تشکیل میدهد و تصویرسازی طرح و نقشه فرش را برعهده دارد. پرز در رنگهای مختلف به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل ‏U‏ قرار مي گيرد. انواع پرز یا رنگ از نظر جنس عبارتنداز:

 1. اكريليك ۱۰/۵ دولا صددرصد اكريليك خالص‏

2. ترکیب اكريليك و پلي‌پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي‌پروپيلن ريسيده مي‌شود. این جنس از الیاف ظاهری شبیه به اکریلیک را دارد ولی به لحاظ کیفیت و لطاف کمی، زبرتر و خشن تر از اکریلیک می باشد.

‏3. صددرصد پلي‌پروپيلن (‏p.p‏ يا بي.سي.اف (‏B.C.F‏))‏

الياف موجود در نرخ پرز يا زمينه بايد به صد درصد ذكر شودند. در صورتي كه الياف مورد مصرف از نوع الياف مصنوعي باشد، بايد نام ريشه‌اي و نام تجاري آنها اشاره گردد. اگر بيش از يك نوع ليف در نخ پرز موجود باشد بايد نام و درصد مصرفي هركدام ذكر شود. لازم به ذكر است اعداد قيد شده به عنوان درصد بايد داراي حدود تلرانس ۳/۰ درصد نسبت به وزن كل الياف باشند و در محاسبات مربوط به نخ پرز يا زمينه مقدار مواد ناخالص نسبت به وزن كل نبايد از ۳ درصد تجاوز نمايد.‏


در اینجا بمنظور کمک به انتخاب بهتر شما مشخصات فرش بافته شده با الیاف اکرلیک، که در بین تمام الیاف استفاده شده در فرش ماشینی کیفیت بهتری دارد را به شرح می دهیم .

- فرش اکرولیک نسبت به پلی استر نرم تر/ لطیف تر و روشنتر است

- در حین لمس کردن و دست کشیدن دست به راحتی از روی  فرش سر میخورد و چسبندگی احساس نمیشود .

- نخ خاب اکریلیک هیت ست در حین دست کشیدن از زیر دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نمیشود .

- اصلا بوی پلاستیک و مواد نفتی نمیدهد .

- مقاومت بالایی در برابر پا خور شدن و برگشت پذیری فوق العاده دارد.

- مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارتهای غیر مستقیم ( قابلمه داغ / اتوی داغ / کتری داغ  ) را دارد.

- رنگهای آن شاد زنده و شفاف هستند .

چنانچه هر یک از موارد بالا را در فرش ملاحظه نکردید و فرش زبری, سفتی و رنگهای غبار گرفته داشت، به احتمال زیاد جنس فرش پلی استر بوده و چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ قیمت با اکرلیک قابل مقایسه نمیباشد.


نخ تار: 

اين‏ نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي‌شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ریسیدن آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ‌ها بيشتر در قالي‌هاي اكريليك مصرف مي‌شود.متاسفانه جهت نخ تار قالي‌هاي پلي‌پروپيلن و بي.سي.اف از همان جنس نخ پرز يعني نخ F.C.B استفاده میشود چرا که به لحاظ قیمت ارزان تر از مخلوط پنبه و پلی استر هستند و باعث پایین آمدن هزینه تولید می شوند.‏ 


نخ پود: 

پود رشته‌ای است که در پهنای فرش اسفاده می‌شود. پود فرش بصورت رشته های بلند الیاف، بصورت رفت و برگشت در عرض فرش حركت مي كند. به اين ترتيب كه هر گاه يك رديف كامل از گره ها زده شد و به اصطلاح يك رديف از فرش بافته شد، پود فرش را، روی رديف گره ها مي كشند. 

برای تهیه پود در فرش ماشینی قالبا از الیاف جوت استفاده می شود. جوت يکي از الياف طبيعي مهم و ارزشمند است که استفاده هاي گسترده اي از آن در سراسر جهان به عمل مي آيد. جوت در بين الياف طبيعي خصوصیات منحصر به فردي دارد که آن را از ساير الياف متمايز نموده است. از خصوصيات مهم اين الياف مي توان به بازيافت صددرصد در طبيعت، مقاومت سايشي بالا، قابليت تهيه نخ هاي ظريف، عايق حرارتي و ضد الکتريسيته ساکن بودن و... اشاره کرد.


نحوه تولید فرش ماشینی:

فرآیند تولید فرش ماشینی شامل مراحل ریسندگی ، بافندگی و تکمیل فرش می باشد.


مرحله اول، ریسندگی:

در این مرحله نخ لازم برای بافت فرش تهیه می شود. فرش ماشینی از سه دسته نخ به نامهای نخ تار از جنس پنبه ، پلی استر و نخ پود از جنس جوت و نخ خاب یا ریشه که از جنس آکریلیک یا پلی پروپیلن یا پلی استر و در بعضی موارد ویسکوز بافته می شود. در یک فرش ۱۲متری معمولا” حدود ۸۲% آن نخ خاب ۱۲% نخ پود و ۶%  نخ تار می باشد.

آماده کردن نخ : ابتدا نخ ها به شکل الیاف خام و یا دسته رشته های بلند به کارخانه آورده می شوند. این رشته ها درون یک ظرف قیف مانند ریخته شده سپس روغن زده میشوند و ماشین حلاجی آن ها را به صورت طناب های بلند و سستی می ریسد که فیتیله نامیده می شوند. پس از آن فیتیله ها فشرده، کشیده و به نخ های واحدی تبدیل گردیده و به دور قرقره ها پیچیده می شوند. الیاف خام تک لایه ای و رشته های دسته ای بلند بعداً به یکدیگر پیچیده می شوند تا به صورت تارهای کلفت مناسب برای بافت درآیند. نخ ها سپس به وسیله بخار حجیم می شوند و بعد، آنها را تا 132-138 درجه سانتیگراد حرارت می دهند. این حرارت باعث میشود که نخ شکل پیچیده اش را حفظ کند. 

نخ ها جهت بافت فرش ابتدا با روش های خاصی رنگ می شوند. بطور مثال در یک روش 227-455 کیلوگرم الیاف را در خمره های تحت فشارهوا می گذارند که رنگ مورد نظر در آن ها پخش شده و یا الیاف یا کلاف های نخ را پی در پی از حوضچه ها یا خمره های رنگ عبور می دهند تا کاملا به رنگ مورد نظر درآید. همچنین در روش دیگری، نخ را از طریق غلتک های چاپ رنگ پرس می کنند و یا در روش دیگری نیز نخ ها را به شکلی می بافد و سپس قبل از بازشدن نخ ها با رنگ ها آمیخته می شوند. نخ ها با هر روشی که رنگرزی شوند درمرحله بعد تحت بخار قرار می گیرند و سپس شسته و خشک می شوند.مرحله دوم، بافندگی:

پس از ریسیدن و یا به اصلاح تابیدن نخ و آماده کردن آن، الیاف به واحد بافندگی منتقل  و فرآیند بافت فرش بوسیله دستگاه بافندگی آغاز می گردد. فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی بافته می شود که می توان به دستگاه های تکسیما، واندویل CRX ، ASR ، VTR و HCP  اشاره کرد. التبه عمده فرش ماشینی تولید شده در ایران توسط ماشین های شرکت وندویل بلژیک و شونهر(تکستیما سابق) آلمان هستند.

در تولید فرش ماشینی از دو دهنه کار استفاده می شود که در اصطلاح به آن ” فرش رو بافت و زیر بافت” یا "خاب زیر و خاب رو" میگویند. دو فرش دارای خاب مشترک  توسط تیغه برش که همراه بافت در حال حرکت است برش داده شده  و  از هم تفکیک میگردد. تولید فرش توسط دستگاههای بافندگی بصورت نواری می باشد به شکل که فرشهای بافته شده بصورت رُل و قالبا بصورت دو یا سه تخته متصل بهم از دستگاه جدا می شوند و جهت ادامه مراحل تولید و یا همان تکمیل فرش، برای واحدهای تکمیل فرش ارسال می گردد.


عيوبی که هنگام بافت فرش ماشيني ایجاد می شود:

- دو رنگي: به علت اينكه از لات هاي مختلف الياف استفاده مي گردد و مثل پيچي هر لات متفاوت بوده، بنابراين ممکن است رنگ هاي يكسان دو لات با يكديگر اختلاف داشته باشد و در هنگام جايگزين كردن بوبين ها در قفسه بايستي سعي شود كه از همان لات قبلي استفاده گردد و در صورت عدم رعايت اين مسئله امكان به وجود آمدن اين عيب زياد مي گردد.

- كم خابي: اين عيب ها همان طوري كه از اسم آن مشخص است مربوط به كم بودن ارتفاع پايل قالي هاست. اين عيب باعث كاهش درجه قالي گشته و ممكن است به علت موارد زير به وجود آيد:

1. در صورتي كه يكي از فرش هاي توليدي داراي ارتفاع خاب كمتري نسبت به قالي ديگر باشد، اين عيب مربوط به تنظيم تيغه جدا كننده دو فرش است كه از بين فاصله دو ميز بالايي و پاييني كه فرش ها بين آن قرار دارند و تيغه از بين فاصله عبور مي كند، مي باشد.

2. در صورتي كه دو فرش داراي ارتفاع خاب كمي باشند، اين عيب مربوط به كم بودن فاصله بين دو ميز مي باشد و اين عيب ممكن است در اثر اشتباه گذاردن اكستنترهاي تشكيل دهنده فرش نيز باشد. 

- ناهمواري: اين عيب بدين صورت است كه در سطح قالي ارتفاع پايل هاي متفاوتي را مشاهده مي كنيم. اگر اين عيب در عرض قالي مشاهده شود (براي چندين پود متوالي)، مربوط به سيستم باز كننده نخ تار فرش هاست كه اين مسئله باعث نايكنواخت باز شدن نخ تار گشته كه در صورت باز شدن بيش از حد باعث ارتفاع زياد پايل در آن رج هاي مربوط در صورت باز نشدن نخ تار باعث كم شدن ارتفاع پايل در آن رج ها مي گردد. اگر اين عيب در طول فرش مشاهده شود، مربوط به كشش نخ خاب از قفسه مي باشد. اين مسئله در مورد بوبين هايي كه در انتهاي قفسه چيده مي شوند، بيشتر اتفاق مي افتد. البته لازم به ذكر است جهت كاهش اين عيب قفسه از جلو (عقب ماشين) به عقب برگردد و در صورت ماندن قفسه، قسمت هاي انتهايي آن خالي باشد. 

- خرابي تيغ: اين عيب در صورتي كه سنگ تيز كن تيغ از بين رفته يا احتمالاً در اثر موارد ديگر مانند افتادن اجسام سخت و فلزي در مسير تيغ باعث زدگي سطح تيغ گشته و بدين صورت تيغ نتواند برش كامل نخ هاي خاب را داشته باشد و از آنجايي كه دو سنگ تيزكن تيغ در دو طرف ماشيني قرار دارد و اين عيب كمتر اتفاق مي افتد. 

- خاب كندگي: اين عيب در اثر سفت شدن نخ خاب در قفسه به وجود مي آيد. 

- دو پودي: اين عيب در صورتي كه نخ پود در وسط فرش پاره گردد و كارگر از بيرون آوردن نخ باقيمانده خودداری كند و نخ پود جديد نيز دوباره از همان طرفي كه ماكو حركت كرده بود گذاشته شود، دو پود در مجاور يكديگر قرار مي گيرد. 

- روده شدن پود پشت قالي: اين عيب در اثر گره هاي نايكنواخت و كلفت روي نخ پود يا پرزدار شدن و درهم گره خوردن نخ پود به وجود مي آيد كه به صورت برجسته در پشت قالي مشاهده مي گردد و باعث كاهش درجه نمي گردد. 

- پارگي و اشتباه طراحي چله: اين عيب توسط پاره شدن در ماشين و عدم مشاهده كارگر يا اين كه در موقع نخ كشي چله از وردها طراحي نخ را به اشتباه از ميل ميلك مربوط به خودش عبور نداده و اشتباهاً از ميل ميلك مجاور عبور داده شود، به وجود مي آيد. در هر صورت تالس در آن قسمتي كه نخ چله ندارد، سست مي باشد كه اين در رفوگري رفع، و باعث كاهش درجه فرش مي گردد، و در صورتي كه بيش از يك نخ چله باشد، مجبور به ضايعات نمودن آن قالي مي شوند. 

- پارگي و اشتباه طراحي نخ خاب: در صورت پاره شدن نخ خاب در قفسه و يا خالي شدن بوبين مربوط در قفسه باعث خالي نمودن خاب قسمتي از قالي كه توسط اين نخ تشكيل مي گردد، مي شود و بدين صورت در رديف اين نخ خاب در جاهايي كه بايستي اين نخ بافت رود، خالي خواهد بود. همچنين ممكن است در هنگام عبور دادن نخ هاي خاب از هارنيش، طراح به اشتباه نخ كشی كند و در اين صورت نقشه قالي به هم خورده و تداخل رنگ در نقشه نيز خواهيم داشت. بدين صورت در يك زمينه مربوط به رنگ مشخص رنگ ديگري يافت مي گردد. 

- خرابي شانه: اين عيب ممكن است در اثر كار زياد شانه و مستهلك شدن آن و شكستگي بعضي از دندانه های شانه در موقع دفتين زدن؛ باعث ايجاد تراكم مورد نظر نشده ‌و بدين صورت باعث كاهش تراكم پودي و افزايش طول قالي گردد كه در صورت بيش از حد بودن، باعث كاهش درجه قالي مي گردد. يا بخاطر شکستگی شانه، تعداد زيادي نخ از يك دندانه عبور نموده و در اثر درگيري و گره خوردگي باعث پارگي نخ هاي تار خاب گردد.

- ريختگي و خرابي ژاكارد: ريختگي ژاكارد مربوط به خرابي ميله فرمان عمودي (قلاب ها) مي باشد. بدين صورت که در موقع حركت بالابرها به آنها متصل نشده و در پايين مي مانند و بدين صورت نخ خاب نيز در پايين مانده و باعث كچلي در سطح قالي مي گردد، و يا به علت عدم رعايت Timing بدين صورت كه تنظيم زماني بين ژاكارد، دفتين و پرتاب ماكو به خورده باشد. 

- براي رفع اين عيب بايستي علاوه بر تنظيم ژاكارد از نظر زماني و مكاني، تمامي قلاب ها نيز بازرسي گردد و در صورت شكستگي در بعضي از آنها تعويض گردد. 

- حوله بافت و گير كردن كارت: بدين صورت است كه بافت قالي ثابت و نقشه تكرار مي شود كه اين ممكن است علت مكانيكي داشته باشد و بدين صورت است كه سيلندر تعويض كارت به علل مختلفي حركت نكند و هميشه يك كارت ثابت روي سيلندر فرمان قرار داشته و بافت انجام مي شود و يا ممكن است در قسمت طراحي اشتباهاً چند كارت از يك نوع را به طور متوالي دوخت نمايند و اين كارتها داراي طرح بافت يكسان مي باشد. 

-

- به هم ريختگي نقشه: بدين صورت كه نقشه روي قالي به وضوح مشاهده نشده و تداخل رنگها را داشته باشيم، اين عيب به علت اشتباه در خواندن نقشه و پانچ آن روي ماشين پانچ باشد. 

- ناهماهنگ شدن كارتها: اين عيب در موقعي كه يك سري كامل از نقشه يك تالس آماده شده، امكان دارد اشتباهاً كارتها شماره زده شده باشند كه در انتهاي كار به يكديگر دوخته شوند كه نتيجتاً باعث اشتباه در نقشه باشد. 

- نقشه شكسته: اگر در موقعي كه چندين كارت براي در آوردن طرح گل چيده شوند،‌ برای دوخت كردن كارتها يك كارت دوخته نشوند و جاي ‌آنها خالي باشد، در موقع بافت رفتن به علت نبودن كارت مربوط شكستگي در طرح به وجود مي آيد يا ممكن است سيلندر فرمان به عللي جاي تعويض يك كارت، دو كارت و چند كارت را به جلو برد و در نتيجه به ازاي كارتهاي عبور داده شده، بافت انجام شده و شكستگي در طرح ايجاد مي نمايد. 

- تيغ خوردگي- پارگي: اين عيب در اثر برخورد تيغ به تالس باعث پارگي تالس شده و يا امكان دارد در اثر گير كردن تالس با قسمتي از ماشين باعث پاره شدن تالس شود. 

- كمبود يا اضافه متراژ: كه به دلایلی مانند خرابي شانه،‌ اشتباه بودن دنده متغير تراكم پودي در پودها باعث تغيير متراژ تالس شود كه در اثر تغييرات زياد باعث كم شدن درجه تالس مي گردد. 

- كارت مورب: هنگامي كه سيلندر فرمان جهت تعويض كارت حركت دوراني انجام مي دهد، در بعضي از مواقع كارت دقيقاً بر روي سيلندر فرمان قرار نمي گيرد و به صورت مورب بر روي يال چند ضلعي سيلندر فرمان قرار مي گيرد و بدين ترتيب عده اي از سوزنها كه كارت در مقابل آن قرار نگرفته بافت انجام مي دهند و عده ديگر از سوزنها كه با قسمتي از كارت تماس دارند به طور نامرتب و طبق بافت،‌ بافت نرفته و بعضي كه نبايسی بافت رود بافت مي رود و در نتيجه روي تالس عيب كارت مورب ايجاد مي شود. 

- كمبود سر طاقه يا كجي سر طاقه – كجي حاشيه: موقعي كه يك تالس بافته مي شود، بايد تا شروع تالس بعدي يك فاصله اي وجود داشته باشد و اين قسمت به بافت (گوني بافت) يا ساده بافت معروف است. اگر اين فاصله كم باشد، در موقع برش (جدا كردن تالس از ماشين) و دوخت مجدد آن براي عمليات تكميل با اشكال مواجه خواهيم شد و ماشين دوخت (سر دوز) نخواهد توانست به راحتي دو تالس را به هم دوخت كند. پس در موقع بافندگي، پس از اتمام بايد تعداد كارتهاي ساده (بدون سوراخ) به مقدار كافي وجود داشته باشد. در صورت كمبود، بافنده بايد با دست اين كارتها را تكرار كند تا مقدار بافت بدون پرز (ساده بافت) كامل شود.

- عيب كجي سر طاقه در مواقعي كه بخواهيم قالبها را از ماشيني جدا نماييم، توسط كارگر به وجود مي آيد و بر اثر بي دقتي آن شخص قسمت ساده بافت بين دو تالس صاف و يكنواخت برش نمي خورد و در موقع دوخت مجدد قالبها در قسمت تكميل، ماشين دوخت نخواهد توانست دو تالس را به راحتي به هم بدوزد. 

- خرابي و كمبود كناره: در قسمتهاي انتهايي هر تالس از چهار طرف يك قسمت ساده بافت كه رنگ آن بستگي به رنگ زمينه تالس دارد و مقدار آن ۲ الي ۳ سانتي متر مي باشد. اگر اين مقدار كمتر از حد معمول باشد، در قسمت بافندگي عيب محسوب مي شود. ممكن است اين عيب از كارتهاي قسمت ژاكارد باشد. همچنين در بعضي مواقع ممكن است بعضي رنگ هاي ديگر (تغيير از رنگ زمينه) در اين ديده شود كه اين نيز ناشي از اشتباه در كارت مي باشد. هم چنين كمبود كناره باعث مي شود كه وقتي كناره هاي تالس دوخت خورد، عرض قسمت كناره كاهش يابد. 

- روغن زدگي: در ماشين بافندگي در هنگام بافت تالس ممكن است لكه هاي روغن از قسمت هاي مختلف ماشين مثل ژاكارد يا تشتك روغن و يا قسمت هاي ديگر بر روي چله ها و يا نخ هاي خاب ریخته و لكه هاي روغن روي تالس ايجاد نمايد. 

- جاي خالي: در اثر پاره شدن نخ خاب ايجاد مي شود كه به صورت رگه هاي طولي در پشت قالي است. 

- نخ اضافي: در اثر بالا رفتن جمع ميل ميلك كه يك ميل ميلك به بقيه گير كرده است. 

- تكرار سيلندر: در اثر تعويض نشدن كارت طرح قالي نقشه يك قسمت تكرار شده است. 

- اشتباه نقشه: در اثر اشتباه بودن نقشه يا غلط سوار كردن نقشه اتفاق مي افتد. 

- اختلاف پارتي رنگي: در اثر جايگزين كردن بوبين دو رنگ در يك قسمت يا شيدهاي مختلف يك رنگ باشد. 

- پارگي تار: در اثر پارگي نخ تار و عدم رسيدگي كارگر مربوطه است. 

- قفسه: در اثر گير كردن چند هارنيش يا بودن پرز در لابه لاي نخ تار يك واحد كوچك بدون خاب مي شود. 

- عيوب متفرقه: اين عيب مثل بافته نشدن يك قسمت نقشه است كه در اثر خالي شدن ماكو از پود و تنظيم طرح با نقشه مي شود. مرحله تکمیل فرش:

پس از پایان مرحله بافت، فرشها که بشکل رول (دو یا سه تخته فرش بهم متصل) پیچیده شده اند، جهت انجام مرحله پایانی به واحد  تکمیل فرش ماشینی منتقل و در  آنجا به ترتیب ، مراحل زیر را پشت سر میگذارند :

- تیغه ( پشت پاک کنی )

- آهار زنی پشت فرش

- روکار (پرداخت سطح فرش)

- برش طولی و عرضی فرش

- لبه دوزی ، زیگزاگ  و  ریشه زنی

- کنترل کیفیت

- رول و بسته بندی

بطور کلی همانطور نه تنها در فرش ماشینی و انواع کفپوش بلکه در تولید تمامی منسوجات، تکمیل یکی از مهمترین بخش های تولید محصول می باشد که نقش آن در فروش کالای تولید شده بسیار تعیین کننده است. تکمیل خوب متضمن فروش بهتر است. از آنجاییکه پس از طی مراحل پیچیده و طولانی تولید یک فرش که شامل تولید الیاف، رنگرزی، نخ، بافت فرش و در نهایت تکمیل فرش است، مشتری نهایی فرشی را انتخاب می کند که علاوه بر طراحی و رنگ بندی زیبا و چشم نواز دارای سطحی یکنواخت، صاف و نرم در روی فرش و همچنین سطحی بدون ایراد در پشت فرش باشد. زیرا مشتری آنچه را که می بینند انتخاب می کند فارغ از اینکه این فرش چه مراحلی را پشت سر گذاشته و طی هر مرحله چه مشکلات احتمالی پیرامون تولید رخ داده است. 

یک خط تکمیل فرش ماشینی شامل اجزا و عناصر متنوعی می باشد که با توجه به نیاز مشتری قابلیت اضافه نمودن المان های خاص به خط و کم نمودن از آن وجود دارد. همین عامل باعث می شود تا یک خط تکمیل فرش بسته به اینکه چه اجزایی را شامل می شود طول متفاوتی دارند که معمولا اکثر خطوط تکمیل فرش ماشینی بسته به نوع تکنولوژی و اجزا آن طولی بین 30تا 70متر دارند. از آنجاییکه بیشتر ماشین های بافت فرش درای عرض حداقل 3 متر می باشند لذا حداقل عرض کاری این خطوط 3 متر است که بسته به نیاز مشتری و متناسب با ماشین های بافت تا 6 متر و یا بیشتر (خطوط تکمیل تافتینگ یا موکت نمدی) نیز می رسد. 


عيوبی که در مرحله تکمیل فرش ماشيني ایجاد می شود:

- خرابي پشت پاك كني: به علت تنظيم نبودن شانه ها و اهرم های صفحه اي در ماشين تراش، پشت تالس زيري كه معمولاً پاك مي گردد، خوب پاك نشده و در محل هایی سر نخها به وفور مشاهده مي شود. 

- سوزني بودن آهار: اگر آهار رقيق باشد و بيش از حد به تالس زده شود، به نخهاي خاب روي تالس نفوذ كرده و سطح تالس را خراب مي كند. در اين صورت به اين عيب، سوزني شدن آهار مي گويند و اين بيشتر در مورد تالس زير مي باشد كه وزن كمتري داشته و محل بيرون كشيدن نخ ضايعات در ماشين پشت پاك كني خالي است و باعث نفوذ آهار به سطح تالس مي شود. 

- كمبود آهار: اگر آهار كم زده شود، باعث شل شدن تالس يا انعطاف پذيري بيش از حد تالس شده كه اين مسئله باعث كاهش ريشه به خصوص در قسمت وسط و زود كنده شدن پايل ها و كاهش دوام و عمر آنها مي شود. 

- خرابي شيرينگ: اگر تيغ ماشين شيرينگ كند شود و تنظيم مكاني مناسبي نداشته باشد، باعث كندگي در سطح تالس و به وجود آوردن رگه هاي عرضي روي تالس مي شود. بدين صورت كه در نقاط مختلف تراش هاي متفاوتي را مشاهده خواهيم بود و اين تراش ها در عرض تالس ثابت خواهد ماند. 

- خرابي زيگزاگ و ريشه: همان طوري كه پيداست، اين عيب در مرحله دور دوزي و ريشه دوزي به وجود مي آيد و اگر چرخ ريشه دوز يا زيگزاگ تنظيم نباشد، اين امر موجب مي گردد كه ريشه ها در رديف طولي قرار نداشته و باعث كاهش مرغوبيت تالس مي گردد. 

- سايه روشن: در هنگام تكميل تالس، اين عيب بر اثر فشار غلتك هاي ماشين قسمت كه با سطح تالس در تماس هستند ايجاد مي شود. هم چنين تغيير جهت حركت غلتك ها نيز در قسمت هاي مختلف ديگر باعث مي گردد كه قسمت هاي مختلف تالس متفاوت باشد و يك حالت سايه روشن ايجاد كند. اين عيب به خصوص در ماشين آهار موقعي كه پشت تالس رطوبت زده و يا آهار رقيق به آن زده مي شود، با فشار كم غلتك ها باعث ايجاد خاب و از طرفي با كم و زياد بودن مقدار تر بودن ريشه ها مقدار زاويه خاب فرق نموده و بنابراين انعكاس نورهاي مختلف را در سطح تالس مشاهده باشيم. 

- كجي سر طاقه: در قسمت تكميل نيز در هنگام جدا كردن قالي ها ممكن است كارگر موقع برش دو قالي نتواند در يك خط مستقيم قسمت ساده بافت بدون پرز را برش دهد و به همين دليل اين عيب به وجود آيد. 

- رفوي مشخص: بعضي از قالي ها كه داراي كمبود يا خرابي و يا اشتباه بافت يا كچلي و.... دارند. در قسمت تكميل توسط افراد رفوگر اين عيوب برطرف مي شود و ممكن است رفوگر اين عيوب را خوب برطرف نكند و يا اصلاً به آنها برخورد نكند و در قسمت بازديد نهايي و يا كنترل نهايي پس از ماشين آهار به صورت برجسته و يا عدم وجود بافت در آن قسمت كاملاً در پشت تالس مشخص مي باشد. 

- نداشتن سر طاقه: در موقع برش قالب ها توسط كارگر در قسمت تكميل، كارگر قسمت ساده بافت را خيلي نزديك به پرز كناره برش دهد، به طوري كه اصلاً سرطاقه وجود نداشته باشد. اين مسئله موجب مي شود كه در هنگام ريشه كردن تالس در قسمت نهايي تكميل با اشكال مواجه مي شويم. 

- روغن زدگي: اين عيب نيز ممكن است در روي تالس توسط ماشين هاي تكميل ايجاد شود و ريخته شدن لكه هاي روغن بر روي تالس از ماشين هاي مختلف تكميل اين عيب را ايجاد مي كند. 

- راه راه شدن عرض: اين عيب در اثر تنظيم نبودن تيغ تراش در مرحله تكميل اتفاق مي افتد. 

- خاب سوختگي: عيبي كه در اثر استفاده از نخ هاي خاب با دو جنس و عدم دقت و توجه تكميل به اين تفاوت اساسي كه يكي از نخ ها ذوب شده كه در سطح قالي ظاهر مشاهده مي شود. 

- قلاب خوردگي: اين عيب در هنگام پشت پاك كني قالي زير به وجود می آید و عدم تنظيم ماشين پشت پاك كني باعث بد تراش خوردن پشت قالي می شود و در نتیجه نخ هاي بريده يا بيرون كشيده در پشت قالي فراوان ديده مي شود. 

- خرابي ريشه و زيگزاگ: عدم تنظيم چرخ ريشه يا زيگزاگ كه در فواصل معين و با خط مستقيم عمل نشده است. 


اصلاحات فني فرش هاي ماشيني:

تراكم فرش: 

هر تخته فرش داراي دو نوع تراكم عرضي یا شانه و تراکم طولي مي‌باشد. 

تعریف "شانه" فرش: شانه یا تراکم عرضی عبارت است از گره های بافته شده در عرض فرش ماشینی. شانه فرش برحسب، متر محاسبه میگردد. به زبان ساده تر شانه تعداد ريشه یا گره رنگ بافته شده در يك متر عرض فرش می باشد.

 روش تشخیص میزان واقعی شانه فرش ماشینی :

اکثر مردم به دلیل ناآگاهی نمیتوانند شانه واقعی یک فرش را محاسبه نمایند. تشخیص میزان واقعی شانه فرش کار بسیار ساده ای است به نحوی که به عنوان نمونه وقتی در مورد یک فرش گفته میشود آن 700  شانه یا 1000 شانه است منظور این است که در یک متر عرض آن فرش 700 گره در فرش 700 شانه و 1000 گره در فرش 1000 شانه بکار رفته است. اکنون شما کاری ساده در پیش دارید. کافیست 10 درصد و یا حتی 5 درصد این مقدار را محاسبه نمایید. یعنی شما وقتی به پشت یک فرش نگاه میکنید در یک فرش 700 شانه، باید 70 گره در 10 سانتیمتر و یا 35 گره در 5 سانتیمتر وجود داشته باشد. شانه‌هاي رايج بازار عبارتند از: 320-340-350-400-440-500-700-1000 - 1200 و 1500 شانه. 

تعریف "تراكم" فرش: منظور از تراکم در فرش ماشینی همان تراکم طولی فرش ماشینی میباشد. به عبارت دیگر تراکم نیز همانند شانه است با این تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش میشود به همین دلیل به آن «تراکم عرضی» نیز میگویند امّا تراکم مربوط به طول فرش است که آن را با نام تراکم طولی نیز میشناسند. به زبان ساده تراکم عبارت است از تعداد ريشه یا گره رنگ بافته شده در يك متر طولي فرش.

با این توضیحات محاسبه تراکم فرش نیز بسیار ساده خواهد بود. اما در محاسبه تراکم یک تفاوت اساسی نسبت به محاسبه شانه وجود دارد و آن اینکه تراکم را در نصفه فرش محاسبه نموده و نتیجه آن را در 2 ضرب می نمایند؛ تا تراکم اصلی فرش به دست آید. بطور مثال وقتی گفته میشود تراکم فرشی 3000 است یعنی باید در یک متر طول آن 1500 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 2 این عدد صحیح باشد. پس اگر شما بخواهید میتوانید همین مقدار را در مقیاس کمتر محاسبه کنید. یعنی فرش با تراکم 3000 باید در 10 سانتیمتر طول آن 150 گره و یا در 5 سانتیمتر طول آن 75 گره بکار رفته باشد. بدین ترتیب شما به راحتی میتوانید تراکم حقیقی و واقعی فرش ماشینی، فرش های مورد نیاز خود را تعیین نمایید.

تراكم‌هاي طولي رايج در بازار عبارتند از: 640-700-750-860-1000-1200-1560-1700-2000-2100-2250-2400-2550-3000 و 3600 رج. (تراكم طولي در روش‌هاي مختلف بافت فرش ماشيني با همديگر تفاوت دارد)

هر قدر که تراکم عرضی ( شانه ) و تراکم طولی فرش بالاتر باشد، فرش بافته شده از نظر طرح و نقش از ظرافت و زیبایی بالاتری برخوردار خواهد بود چرا که با افزایش میزان تراکم، بر تعداد گره های استفاده شده در بافت فرش افزوده می شود. تأثیر تراکم در بافت فرش ماشینی مانند تأثیر افزایش پیکسل لنز دوربین عکاسی می باشد به نحوی که هر چقدر لنز دوربین شما از پیکسل باتری برخوردار باشد تصویر گرفته شده هنگام نمایش ظرافت و زیبایی بیشتری دارد. فرش شما هم همینطور است؛ هر چقدر از گره های بیشتری تشکیل شده باشد طرح بافته شده بر سطح آن نمایش و زیبایی بیشتری خواهد داشت.


منظور از اصطلاح "هیت ست" در فرش ماشینی چیست؟

بسیاری از شما هنگام انتخاب و خرید فرش ماشینی این واژه را شنیده اید اما احتمالا معنای آن برای شما روشن نیست. شاید با خودتان گفته باشید فرشی هیت ست چه ویژگی، قابلیت های و مزایای خاصی نسبت به فرش های معمول دارد. اکنون به صورت مختصر و مفید این وازه را برای شما توضیح می دهیم.

اصطلاح "هیت ست" مربوط به الیافت پرز یا همان رنگ به کار رفته در بافت فرش ماشینی بوده و به فرایندی گفته میشود که طی آن الیاف بعد از ریسیده شدن با بخار و حرارت تثبیت می‌شوند. هیت ست در اصطلاح به فرآیندی گفته می‌شود که نخ مورد استفاده برای تولید فرش ماشینی پس از قرار گرفتن در معرض حرارت تغییرات فیزیکی و شیمیایی را پشت سر می‌گذارد. هیت‌ست کردن نخ مورد استفاده در تولید فرش ماشینی سبب ایجاد مزیت‌های زیادی برای محصول نهایی می‌شود که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می گردد:

- در فرشهایی که با نخ هیت ست بافته میشوند به دلیل بهبود کیفیت الیاف، پرزدهی فرش به شدت کاهش یافته و این امر میتواند باعث کاهش ایجاد بروز حساسیتهای احتمالی برای مصرف کنندگان گردد.

- سرنخ‌ها در فرش بافت شده با نخ هیت سد کاملا به صورت دانه دانه مشخص است و اصطلاحا دانه اناری است PIN PAINT 

- فرش بافته شده با نخ هیت ست زیردست نرم‌تری دارد و اصطلاحا پاخور فرش نرم‌تر خواهد بود .

- نخ هیت‌ست شده حجیم یا به اصطلاح پفکی می‌گردد و در اصطلاح علمی بالک بیشتری پیدا می‌نماید. فرشهای بافته شده با نخ‌های هیت ست در شرایط یکسان بودن تراکم بافت و نمره نخ ، ‌پوشش بهتری داشته و پرتر به نظر می‌رسد.

- فرایند هیت ست استحکام نخ را بالاتر میبرد و پارگی نخ در فرایند بافت کاهش می‌یابد؛ که این امر میتواند باعث افزایش کیفیت و دوام محصول نهایی شود.

- نخهای هیت ست شده مقاومت بیشتری در مقابل جذب گرد و خاک و آلودگی نسبت به نخهای معمولی از خود نشان میدهند. مسلما این امر در سلامت و بهداشت فرش تاثیر بسزایی خواهد داشت.

- در فرایند هیت ست شدن نخ، تاب نخ ثبات بالاتری پیدا می‌کند و الیاف در ساختار نخ بیشتر درگیر میگردد. این امر با دوام و ماندگاری فرش رابطه مستقیم دارد.

- در فرشهایی که با نخ هیت شده بافته میشوند زیردست فرش یکنواخت‌ و یک دست تر می‌شود و نقش و طرح فرش بیشتر خودنمایی میکند.

- در نخهای هیت ست قابلیت جذب رنگ افزایش یافته و به همین دلیل، احتمال کاهش رنگ پس از شستشو نیز به حداقل میرسد.

- نخهای هیت ست شده باعث میشوند که فرش پایداری بالاتری در مقابل حرارت از خود نشان دهد.


نحوه درجه بندي و تعیین سطح کیفیت فرش ماشيني:


فرش ماشینی را میتوان از طریق بررسی موارد زیر درجه بندي نمود:.

فرشی را  مي‌توان درجه یک نماید كه داراي ويژگي‌هاي زير داشته باشد:‏


تکرار سيلندر نداشته باشد.

اندازه نقشه كامل و بدون عيب باشد.‏

زيردست قالي خوب باشد.‏

اختلاف طول فرش در مقايسه با استاندارد تا ۵%± باشد.‏

مقدار آهار مصرفي در متر مربع قالي مطابق استاندارد باشد.‏ ( فرش پس از آهار نباید خیلی نرم و یا خیلی سفت و خشک شده باشد و سفیدک هم نزده باشد)

اختلاف ارتفاع خاب تا ۱۰%± باشد.‏

ارتفاع در سطح قالي يكسان باشد.‏

تيغ خوردگي نداشته باشد.‏

کسري خاب نداشته باشد.‏

نخ خاب اضافي نداشته باشد.‏

خاب سوختگي نداشته باشد.‏

پارگي نخ خاب سرتاسري نداشته باشد.‏

پارگي و سوراخ نداشته باشد.‏

حداكثر 5 سانتي‌متر رفوي غيرقابل رويت داشته باشد.‏

وصله نداشته باشد.‏

روزدگي آهار نداشته باشد.‏

پارگي تار نداشته باشد.‏

اشتباه طراحي نداشته باشد.‏

خرابي كارت و ساده بافي نداشته باشد.‏

قلاب خوردگي در پشت قالي نداشته باشد.‏

ريشه و زيگزاگ بدون عيب باشد.‏


فرشی را  مي‌توان درجه یک و نیم نماید كه داراي ويژگي‌هاي زير داشته باشد:‏تكرار سيلندر حداكثر دو كارت يا يك سانتي‌متر داشته باشد.‏

اندازه نقشه كامل باشد.‏

زيردست قالي خوب باشد.‏

اختلاف طول قالي در مقايسه با استاندارد تا ۵% باشد.‏

مقدار آهار مصرفي در متر مربع قالي مطابق استاندارد باشد.‏

اختلاف ارتفاع خاب تا ۲۰% داشته باشد.‏

ارتفاع خاب سطح قالي تا ۲۰% نايكنواختي نشان مي‌دهد.‏

تیغ خوردگي نداشته باشد.‏

كسري خاب در زمينه ساده حداكثر ۳ ميليمتر و در زمينه طرح‌دار حداكثر ۵ ميليمتر داشته باشد.‏

خاب سوختگي نداشته باشد.‏

حداكثر تا ۴ رديف پارگي نخ خاب سرتاسري داشته باشد.‏

پارگي و سوراخ نداشته باشد.‏

حداكثر ۱۰ سانتيمتر رفو داشته باشد.‏

وصله نداشته باشد.‏

روزدگي آهار نداشته باشد.‏

پارگي نخ تار نداشته باشد.‏

حداكثر تا ۳ رديف اشتباه طراحي داشته باشد.‏

حداكثر تا ۳ رديف كارت در جاهاي مختلف خرابي كارت ساده بافت داشته باشد.‏

حداكثر سطح پشت قالي قلاب خوردگي داشته باشد.‏

ريشه و زيگزاگ بدون عيب باشد.‏


فرشی را  مي‌توان درجه دو نماید كه داراي ويژگي‌هاي زير داشته باشد:‏


حداكثر ۵ سانتيمتر يا ۱۰ كارت تكرار سيلندر داشته باشد.‏

جابجايي نقشه خيلي كم داشته باشد.‏

زيردست قالي قابل قبول باشد.‏

اختلاف طول قالي در مقايسه با استاندارد تا ۱۰% باشد.‏

مقدار آهار مصرفي در مترمربع در مقايسه با استاندارد قابل قبول باشد.‏

حداقل ارتفاع خاب ۴ ميليمتر باشد (در صورتيكه اختلاف ارتفاع خاب داشته باشد)‏.

ارتفاع خاب سطح قالي تا ۵۰%‌ نايكنواختي نشان بدهد.‏

تيغ خوردگي كمي داشته باشد.‏

حداكثر يك سانتيمتر در عرض كسري خاب داشته باشد.‏

حداكثر۱۰ خط سرتاسري نخ خاب اضافي داشته باشد.‏

خاب سوختگي كم داشته باشد.‏

حداكثر ۱۵ سانتي‌متر رفو داشته باشد.‏

وصله نداشته باشد.‏

روزدگي آهار كم داشته باشد.‏

حداكثر ۵ سانتيمتر پارگي نخ تار داشته باشد.‏

حداكثر تا ۶ كارت در جاهاي مختلف خرابي كارت ساده بافت داشته باشد.‏

حداكثر پشت قالي قلاب خوردگي داشته باشد.‏

ريشه و زيگزاگ عيب كمي داشته باشد.‏


فرشی را  مي‌توان درجه سه نماید كه داراي ويژگي‌هاي زير داشته باشد:‏


بيش از ۱۰ كارت يا ۵ سانتي‌متر تكرار سيلندر داشته باشد.‏

جابجايي نقشه زياد داشته باشد.‏

زيردست قالي قابل قبول باشد.‏

اختلاف طول در مقايسه با استاندارد تا ۳۵%± باشد.‏

مقدار آهار مصرفي در متر مربع قالي در مقايسه با استاندارد قابل قبول باشد.‏

در صورت وجود اختلاف ارتفاع خاب، حداقل ارتفاع خاب ۴ ميليمتر باشد.‏

ارتفاع خاب سطح قالي تا ۵۰% نايكنواختي نشان بدهد.‏

تيغ خوردگي كم داشته باشد.‏

بيش از يك سانتي‌متر در عرض كسري خاب داشته باشد.‏

بيش از ۱۰ خط سرتاسري نخ خاب اضافي داشته باشد.‏

خاب سوختگي زياد داشته باشد.‏

بيش از هفت رديف پارگي نخ خاب سرتاسري داشته باشد.‏

پارگي و سوراخ نداشته باشد.‏

بيش از ۱۵ سانتي‌متر رفو داشته باشد.‏

وصله كم داشته باشد.‏

روزدگي آهار داشته باشد.‏

بيش از ۵ سانتي‌متر پارگي نخ تار داشته باشد.‏

بيش از ۶ رديف اشتباه طراحي داشته باشد.‏

بيش از ۶ رديف در جاهاي مختلف خرابي كارت ساده بافت داشته باشد.‏

سرتاسر پشت قالي قلاب خوردگي داشته باشد.‏

ريشه و زيگزاگ عيب كمي داشته باشد.‏

در مورد نخ اضافي بين دو حاشيه اگر حتي با كمبود يك نخ، نقشه به هم بخورد فرش درجه يك و نيم يا دو مي‌شود.‏


فرش‌هايي كه اختلاف طول آنها از ۲۵%± متجاوز باشد. فرش درجه چهار شناخته شده و به صورت پادري و پشتي در ابعاد ذيل بريده مي‌شوند:‏


- ۷۰×۹۰ سانتي‌متر ‏

- ۵۰×۷۵ سانتي‌متر‏

پشتي در ابعاد: ‏

- ۷۵×۱۰۰ سانتي‌متر‏

- ۷۰×۷۰ سانتي‌متر‏